İnternet’in doğuşu ve hayatımızın her alanına nüfuz etmesiyle birlikte teknolojik çalışmalar hat safaya ulaşmış ve teknolojinin her alanında yapılmaz denilen yenilikler yapılmıştır. Bugün internetin ortaya çıkardığı dijitalleşmeyle birlikte artık her şey daha hızlı ve verimli bir şekilde gerçekleşiyor. Örneğin gazeteler somut, yani elle tutulur kağıt parçalarıydı ancak dijitalleşmeyle birlikte gazeteler internet ortamına taşındı ve ister bilgisayarlarımızdan ister mobil cihazlarımızdan gazete okur hale geldik. Bu durumda hem kağıt kullanımının azalmasını sağlayarak ağaçların kesilmesinin önüne geçebiliyor hem de yayıncılar ucuz maliyetlerle binlerce kullanıcıya ulaşabiliyor. Bugün dijitalleşmenin en önemli noktası ise ENDÜSTRİ 4.0 .

Endüstri 4.0 Nedir?

ENDÜSTRİ 4.0 , sanayi alanın en iyi çalışmalara imza atan Almanya çıkışlı bir proje. Artık geleneksel sanayi, şirketlere büyük ölçülerde zaman ve para kaybı yaşatıyorlardı.  Bu duruma dur demek  ve sanayi alanında dijitalleşmeyi yaygınlaştırmak isteyen bu terim, adını ilk olarak 2011 yılında Almanya Hannover Fuar’ın  duyurdu. Ardından proje hakkında çalışma grubu oluşturan Robert Boch GmbH ve Henning Kagermann , 2012 yılında Alman Hükümetine sunum yaptı. Projeyi beğenen ve sanayi alanındaki gelişmelerin önünü açmak isteyen Alman Hükümeti’nin onayı ve desteği ile ENDÜSTRİ 4.0, 2013 yılında bir kez daha Almanya Hannover Fuar’ında ortaya çıktı.

Endüstri 4.0’ın Amacı Nedir?

      Artan üretim ihtiyacı , üretim gerçekleştiren geleneksel sanayi tarafından bir türlü dengelenemiyordu. Diğer bir adıyla 4. Sanayi devrimi olarak nitelendirilen bu devrim projesi’nin temel amacı geleneksel sanayiyi bilgisayarlaştırarak işin verimliliğini ve kalitesi arttırmaktır.

Türkiye’de endüstri 4.0

     Türkiye’de dijitalleşme daha yeni yeni gerçekleştirilen bir alan. Türkiye’de çoğu şirket maalesef halen dijitalleşmenin ne kadar önemli bir konu olduğunun farkında değil ve dijitalleşme alanında henüz yeterli adımlar atılmış değil. Bu durum ise piyasada büyük zararlar etmelerine neden oluyor.

Türkiye, devlet olarak dijitalleşme konusunda sadece birkaç yıldır çalışmalar gerçekleştiriyor. Avrupa ülkeleri bu konuda ilerledikleri halde Türkiye’nin bu konuda geri de kalması maalesef Türkiye’nin hanesine büyük bir eksi puan olarak ekleniyor. Dijital alt yapısını tamamlamamış olan hiçbir kurum, endüstri 4.0’ın gücünü kullanamaz. Endüstri 4.0’ı kullanmak isteyen şirketlerin başarılı bir şekilde dijitalleşmeye geçmesi ve dijital çalışmalara büyük yatırımlar yapması gerekir.  Dijitalleşmenin Türkiye’de etkin şekilde yayılması ve başarılı bir şekilde hayata geçirilmesi demek Türkiye’nin uluslararası pazarda büyük paylara sahip olabileceği anlamına gelmektedir.