Yaşadığımız çağın en önemli yapı taşlarında bir tanesi olan ve çoğumuzun hayatının neredeyse %75’lik bir dilimine hakim olan internet, günümüzde herkesin tutunabileceği bir ortam haline geldi. Hiç kuşkusuz internetin en büyük özelliği de büyük bir havuza sahip olan web siteleri oldu. Artık, günlük hayatta karşımıza çıkan her şey internet ortamına taşındı. Örneğin eskiden sadece radyolardan, gazetelerden ve televizyonlardan ulaştığımız haberler artık tek tıkla ulaşabileceğimiz bir konuma geldi.

Milyonlarca web sitesi ile artık ulaşamayacağımız hiçbir bilgi kalmadı. Kendimize bir iş kurduğumuz zaman hemen web sitesi açıyoruz. Çünkü nasıl gerçek dünya da bir dükkanımız var ise aynı öneme sahip sanal dünyada da bir dükkanımız olması gerekmekte. Bu bugün toplumun her kesimi tarafından tereddütsüz kabul edilmektedir. Artık maddi imkanı ve en ufak fikri olan her birey kendi internet sitesini açabilir ve işini buradan da yürütebilmektedir.

Peki milyarlarca veriyi ve insanı içinde barındıran bu havuzda tutunmak kolay mı?

Elbette herkes tutunabilir ama önemli olan bu konuda site için ne gibi çalışmalar yapıldığıdır. Web sitesini ağaç olarak somutlaştıralım ve sitenizin içine attığınız bilgilerde meyveleri olsun. Siz ne kadar siteyi içerik olarak zenginleştirirseniz o kadar meyvesi olacaktır ve bu da onu diğer ağaçlar arasında belirgin kılar göze çarpmasını sağlar.

Bu yüzden web ağacından en iyi ve en çok meyveyi almak isteyen kişi, sitenin içini bilgi olarak zenginleştirmesi gerekir. Bunun uzun vadeli ve en iyi yolu SEO’dur.

Ne anlama gelir?

SEO web dünyasına girecek olan herkesin bilmesi gereken bir kavramdır. SEO yani ‘’Search Engine Optimization’’ dur. Türkçeye çevirecek olursak ‘’ Arama Motoru      Optimizasyonu ‘’ diyebiliriz.

Peki nedir bu SEO?

Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi bugün web sitelerinin sayısı milyonları aştı. Bununla birlikte web siteleri üzerinden yapılan pazarlama ve satış işlerinin ve siteler arasındaki yarışın artışı doğal olarak üst sıralara yükselmek ve insana ulaşmak için SEO ‘nun ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bu rekabette kazananlardan olmak isteyen siteler, SEO uyumunu başarırlarsa hedeflerine ulaşabilirler. Sitenizde anahtar kelimeler kullanarak ziyaretçi sayınızı arttırmak, ziyaretçilerin site içinde geçirdiği süreyi arttırmak, özgün ve kopya olmayan içerikler üretmek SEO ‘nun yüzlerce faktöründen sadece birkaç tanesidir.